Bitlis Düşünce ve Akademik Çalışma Grubu
$ DOLAR → Alış: 5,47 / Satış: 5,50
€ EURO → Alış: 6,15 / Satış: 6,18

Ala Rengîn Alaya Kurdistanê Kurdistan Bayrağı

Ala Rengîn Alaya Kurdistanê Kurdistan Bayrağı
  • 19.11.2015
  • 28.538 kez okundu

 

Alaya Kurdistanê ji jor ber bi jêr ve, ser hev ji sê zemînan pêk tê. Dirêjî û firehiya her sê zemînan weke hev mezin in. Zemîna li jor bi rengê xwe sor e, ya navîn spî ye û ya jêr jî kesk e.

 

 

 

 

 

Firehiya alayê 2/3 cara dirêjiya wê ye. Dîametra cerga rojê bi tevî tîrêjên xwere 1.0’e û bê tîrêjan 0.5’e. Hawirdorê cerga rojê, bi 21 tîrejên wek hev hatîye xemilandin. Dawiya tîrêjan tûje û tîrêj ji herdû aliyên xweve bi xêzeke rast pêk tên. Bingehê tîrêjên rojê bê navber li ser zemîna cerga rojê digihin hevdo. Roj bi awayekê geometrik cihê xwe di nîvê alayê de digire. Roj bi awayê emûde, kû vektor di nava tîrêja jorînde derbas dibê, hatîye bicihkirin.

Zinar Sîlopî (Qedrî Cemîl Paşa) derheqê Ala Kurdî ya Cumhurîyeta Mehabadê de weha dibêje: “Hukumeta Cumhurîyeta Mehabadê Ala Kurdistanê ya ku di 1919-an de ji alî Teshkîlatî Îctîmaîye Cemîyetiyê ve hatibû tesbîtkirin girtin, lê li kêleka roja wê, rismê du simbilên genim û li pişt wê jî çiyayek û dareke çamê lê zêde kirin û bi guloverî jî li ser wê Dewletî Cumhurîyetî Kurdistan nivîsîn û ew wek ala Cumhurîyeta Mehabadê qebûl kirin”.
Dîsa di hejmara 9. a rojnama Kurdistan a Cumhurîyeta Mehabadê de axaftina keçeke Kurd, Îşret Azmî ya li ser ala Kurdî hatiye belavkirin. Ji bo tarîfa ala Kurdî çend rêz ji wê axaftinê:

“Ey Ala Kurdistanê sê rengîn, ey nîşana bilindiya Kurdistanê!…Rengê te yê sor şahid e ku tu bi xwîna Kurdan hetiye hilgirtin, rengê te yê sipî nîşana dilpakiya Kurda ye, rengê te yê kesk jî delîla ciwaniya axa Kurdistanê ye……”

 

alakurd1

William Aegleton jî derheqê Ala Kurdî ya Mehabadê de weha nivîsîye: “Di Gulana 1944-an de rêxistina Komele, bi alîkarî û hevkariya hevalbendên xwe yên li Iraqê, ala Kurdî ya netewî amade kirin. Ev al ku ji sê xetan pêkhatî bû, her xeteke wê rengek bû. Li jorê sor, li navê sipî, li jêr jî rengê kesk cih digirt. Bi vî awayî bi vajî qulubandineke rengên ala Îranê, ala Kurdî hatibû çêkirin. Li ser alê roj -ku sembola Kurda ye- û li kêleka rojê du simbilên genim, li pisht wan jî çiyayek û pênûsek hebû”

“Serê sibeha meha Çileya Paşîn a 1946-an bû. Tav diçirisî, rojeke xweş bû….Ji gundên dorê gundî û serok eşîr hemî hatibûn Mehabadê. Meydana Çarçirayê tijî bûbû. Papûra ku ji herdû seriyên bajêr digihîşt qada Çarçirayê bi alên Kurdî û bi flamayên sor û sipî û kesk hatibûn xemilandin…”

Musa Anter di bîranînên xwe de qala rêxistineke îllegal ku di salên 1948-an de li gel Yusif Azizoglu û çend Kurdên din danîne, dike. Di rêxistinê de sondek jî dixwarin. Ji bo sondê destê xwe datianîn ser Ala Kurdî û çekekê û sonda xwe dixwarin. Musa Anter ji bo vê alê weha dibêje: “Wezîfa çêkirina alê li ser min bû. Ez çûm Kapaliçarşiyê min her yek nîv mîtro, min çar reng qûmaş kirîn. Al îro jî tê zanîn. Sor, sipî û kesk, li navê jî rojek zer. Sembola reng û roja li ser alê jî weha ye; Sipî, aşîtî ye, sor, xwîn û şoreş e, kesk bereketa Kurdistanê û Mezopotamyayê ye. Roj jî sembola dînê netewî yê Kurdan Zerdûştî ye….”

 

alakurd2

 

Bulletin Du Centre D-Etudes Kurdes, di bin berpirsiyariya Dr. Kamûran Alî Bedirxan de li Parîsê di navbera salên 1948-1950″yî de li ser hev 13 hejmarên wê derketine. Nivîsên wê bi Fransî ne, carna cih daye hin nivîsên Îngilîzî jî. Li ser bergê her hejmara wê ala Kurdî heye ku bi rengîn e. Sor li jor, sipî li navê, kesk li jêr û li navê jî roja zer.

Taybetiya alê a bingehîn nîşana roja zêrîne. Nîşana rojê di dîroka Kurdan de wateya xwe ya olî û çandî heye. Nîşana rojê bi 21 tîrêjên xwe, xerhatina cejna netewî a Newrozê, kû di 21’ê adarê tê pîroz kirin, dikê. Di bingeha xwe de, cejna Newrozê jî, ji ola Yêzîdîtîyê tê. Roj û agir sembola azadî û ronahiyê ne. Herwiha Newroz bi xwere demsala Biharê jî têne. Rengê sor, xwîna şoreşgerên Kurdistanê sembole dikê. Rengê kesk siruşt û xwezaya Kurdistanê sembole dikê. Rengê spî aştîxwazî û aramî ya gelê Kurd sembole dikê.

Ev belgenama ala fermî a hikumeta herêma Kurdistana Îraqê, bi eslê xwe ji aliyê Dr. Mehrdad Michael R.S.C. Izady (bi nêrîna dîrokî û estetîkî) û Dr. Bijhan Eliasi (ji aliyê teknîkî) ve, di sala 1998 de hatîye amedekirin.
Kürtler, Farslar (Acemler), Peştunlar, Beluciler ve hatta Tacikler fi tarihte, bir arada imparatorluk halinde yaşarken, yani bundan takriben 2500 veya 3000 yıl önce Aryan veya İrani bir toplulukken savaşlara aynı bayrak altında katılırlardı. -Ural-Altay dillerini konuşanların Turani kavim oldukları gibi-

Bu ortak bayrak, şu an Doğu Kürdistan (İran Kürdistanı) sınırları ve Med federasyonunun başkenti sayılan ‘‘Ectabana ‘‘yakınlarındaki Hamedan civarında, zemine taşlarla işlenmiş şekilde tahminen bir saray avlusu olan bir yerde yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuştu. Ayrıca Güney Kürdistan’da bulunan “Bahistun Yazıtları’‘ında buna yakın bilgiler okundu. Bu Bayrak yeşil, ortada beyaz ve kırmızı renkte şeritler olup, beyaz zemin üzerinde üst üste Arslan, sırtında Güneş ve en üstte de Kılıç motifleri vardır. O eski Aryan topluluğunun mirasçısı olan milletler zamanla bu amblemi paylaşarak her biri milletini temsil eden bir bayrağa dönüştürdü. Bu paylaşımda Farslara yeşil-beyaz-kırmızı zemin üstüne Aslan figürü, Kürtlere yeşil-beyaz-kırmızı zemin üzeri sarı Güneş figürü, Beluciler üç renk üzeri Aslan üstü Güneş figürü, Peştun ve Tacik Halkları da bunlara yakın renk ve figürleri kendi milletlerini temsil eden bayraklara dönüştürdüler. Kısaca bu bayrağın binlerce yıllık tarihi, çok derin anlamı ve onurlu simgeleri vardır. Kadim halkları derin tarihe köklerle bağlayan kutsal renk ve sembolleri vardır!

alakurd4

Bazı güçlerin parti flamalarını Kürt veya Kürdistan’ın Ulusal Bayrağı gibi empoze etmelerinin anlamsızlığı ortadadır. Ama tüm parti ve örgüt flamalarına gerekli önem ve saygı mutlaka gösterilmelidir. Bu bayrak veya flamalar binlerce şehit Kürt Peşmerge, Gerilla, Zahmetkeş ve Savaşcısının kanlarıyla işlenmiştir. Bunlar bizim ortak kutsi değerlerimizdir…

Bayrağımız, 1920’lerde ‘Kürdistan Teali Cemiyeti’nden ayrılan ve bağımsızlıkçı kanadı temsil eden Kürdistan teşkilatı içtimaiye cemiyeti’nce kabul edildi. Osmanlı Şura reisi Seyid şeyh Abdulkadir Taha’nın başkan olduğu örgüte, Otonomi yanlısı tavırlarından dolayı rahatsız olan ve öncülüğünü Bedirxanzadeler ile Cemil Paşazadelerin çektiği, Kemal Feyzi, Dr. Şükrü Sekban ve Mevlamzade Rıfat gibi Kürt aydınları, Kürdistan’ın bağımsızlığını savunduklarından bir Kürt bayrağının da kabul edilmesi gerektiğine kanaat getirdiler. Bu bayrağın şekil, ölçü, renk ve figürlerini de yayın organları olan Jîn dergisinde yayınladılar…

Bayrağımızın, Kuzey Kürdistan’da ilk asıldığı yer, 1925 Şeyh Said Hareketinde Varto hükümet konağıdır. Şeyh Abdullah Melakani komutasındaki Kürt Kuvvetleri Varto’ya girdikten hemen sonra Varto hükümet binası olarak kabul edilen binada ‘Ala Rengini’ göndere çekerek göklerde dalgalandırdılar.. Büyük bir ihtimaldir ki, Başkanlığını Cibranlı Halit Bey’in yaptığı ve Azadî cemiyeti olarak ta bilinen ‘Kürdistan İstiklal ve İstihlas cemiyeti’nin bu olayda ilgileri vardı….

Varto’dan önce 1920-21’lerde, bayrağımız, şimdiki Güney Kürdistan sınırları içerisinde bulunan Süleymaniye’ye görülüyor ve bir müddet burada asılıyor.
Bilindiği gibi Süleymaniye ve civarlarında İngiliz işgal güçlerine karşı bazen uzlaşan bazen mücadele eden Şeyh Mahmud Berzenci liderliğinde bir savaş yaşanmıştır. İngilizler İstanbul’a girdikten sonra, 1919 olsa gerek, Ermeni soykırımıyla ilgili bir mahkeme kuruyorlar. Bu mahkemenin başına da Süleymaniyeli Kürt Şerif Paşa’nın kuzeni olan (Sevr’de Kürtleri temsil eden) Mustafa Yamulki Paşa’yı getiriyorlar.

alakurd7

 

İttihatçıların ”Kürt Nemrut Mustafa” diye adlandırdıkları bu Kürt Paşası, Atatürk ve bazı ittihatçılar (İnönü, Feyzi Çakmak ve Hüseyin Rauf Bey) için gıyabi tutuklama kararı veriyor. İki kişiyi idam ediyor (Urfa vekili Nusret bey ile Yozgat/Boğazlıyan kaymakamı) ve 200’e Yakın Meclisi Mebusan üyesi ve Bürokratını da Malta’ya sürgün gönderiyor. Ne yazık ki Kemalistler ve İngilizler’in anlaşması neticesinde TC’nin artık kurulacağı belli olunca, boy hedefi haline geliyor ve Süleymaniye ‘ye kaçıyor. Gidince de bahsedilen kırmızı, beyaz, yeşil ve sarı güneş figürlü bayrağı da yanında götürüyor. Süleymaniye’deki Kürtler bundan önce, yeşil zemin üzeri kırmızı ay-yıldızlı bir bayrak kullanıyorlardı. Bu bayrak geldikten sonra hep bu Kurdi bayrağı kullanmaya başlarlar.

Ey Reqîb! Zazaki

Ey reqîb her mendo qewmê kurdziwanî
Nêşikîno, nêkuwno bi topa zemanî
Kes mevajo kurd mireno, kurd cuyîno
Cuyîno, qet nêna war beyraqa ma
Ma domanê rengê sûr û şoreş îme
Temaşeke, gonin o ravêrdeyê ma
Kes mevajo kurd mireno, kurd cuyîno
Cuyîno, qet nêna war beyraqa ma
Lajê kurdî vaşto ra payan fênda çêran
Ta bi gonî bineqişne tacê cuyane
Kes mevajo kurd mireno, kurd cuyîno
Cuyîno, qet nêna war beyraqa ma
Ma domanê Medya û Keyxusrew îme
Dîn îman, ayînê ma her welat o
Kes mevajo kurd mireno, kurd cuyîno
Cuyîno, qet nêna war beyraqa ma
Lajê kurdî her hazir û amade yo
Canfeda yo canfeda, her canfeda
Kes mevajo kurd mireno, kurd cuyîno
Cuyîno, qet nêna war beyraqa ma

Ey Reqîb! Kurmanci

Ey reqîb her, maye qewmê Kurd ziman
Nasikê û danayê bi topê zeman
Kes nebê Kurd dimirin, Kurd jîn dibin
Jîn dibin qet nakevê ala Kurdan
Em xortên rengê sor û şoreşin
Seyr bike xwîna dîyan me da rijand
Kes nebê Kurd dimirin, Kurd jîn dibin
Jîn dibin qet nakevê ala Kurdan
Lawê Kurd rabûye ser pê wek şêran
Ta bi xwîn nexshîn bike tacê jîyan
Kes nebê Kurd dimirin, Kurd jîn dibin
Jîn dibin qet nakevê ala Kurdan
Em xortên Mîdya û Keyxusrewîn
Dîn îman u ayîman, her nishtîman
Kes nebê Kurd dimirin, Kurd jîn dibin
Jîn dibin qet nakevê ala Kurdan
Xortê Kurd tev hazir û amadene
Canfîdane, canfîdane, her canfîda
Kes nebê Kurd dimirin, Kurd jîn dibin
Jîn dibin qet nakevê ala Kurdan

Ey Reqîb! Sorani

Ey reqîb her mawe qewmî kurd ziman
Nayşikênê danerî topî zeman
Kes nellê Kurd mirduwe, Kurd zînduwe
Zînduwe qet nanewê allakeman

Ême rolley rengî sûr u şorrişîn
Seyrî ke xwênawiye rabirdûman
Kes nellê Kurd mirduwe, Kurd zînduwe
Zînduwe qet nanewê allakeman

Lawî Kurd hestaye ser pê wek dilêr
Ta be xwên nexşî deka tacî jiyan
Kes nellê Kurd mirduwe, Kurd zînduwe
Zînduwe qet nanewê allakeman

Ême rolley Mîdya u Keyxusrewîn
Dînman, ayînman her niştiman
Kes nellê Kurd mirduwe, Kurd zînduwe
Zînduwe qet nanewê allakeman

Lawî Kurdî her hazir u amadeye
Gyan fîdaye, gyan fîda, her gyanfîda
Kes nellê Kurd mirduwe, Kurd zînduwe
Zînduwe qet nanewê allakeman

Bu bayrağa çok yakın desenlisi, Kürt Xoybun teşkilatı tarafından da kabul edilmiş ve Ağrı Kürt isyanında bayrak olarak kullanılmış. Yalnızca bir farkla: Ortadaki figür Ararat dağı figürüydü ve kurulacak Ağrı Kürt hükümetine binaen bu yapılmıştı.

İşte bu bayrak, 1946’da Kurulan Mehabat Kürt Cumhuriyet Lideri Peşawa Qadi Muhammed şehid edilmeden önce, General Mustafa Barzani’ye canı pahasına korumasını istediği ve halkına emanet ettiği bayraktır…
Ala Rengîn-Kürdistan bayrağı. Mahabattaki bayrakta sarı güneşin yanında ayrıca iki buğday başağı, kalem ve dağ figürleri de vardı.

alakurd6
Nihayet bayrağımız, Güney’de kurulan Güney Kürdistan Federe Yönetimince, 2002 yılında meclis kararıyla ve oy birliğiyle, 1998’de şekli ve estetik ölçüleri tespit edilmiş Kürdistan federe devletinin ‘‘Resmi Bayrağı ‘‘olarak kabul ediliyor. Bayrağımız ; Kırmızı, beyaz, yeşil şeritler üzeri ve ortada Newroz‘u temsilen sarı 21 ışınlı Mezopotamya Güneş figürlü olup bu haliyle kayıtlara geçiyor..

Celadet Bedirxan’ın 1932 yılında Herakol Azizan mahlasıyla Hawar dergisinde yayınladığı Ala Kurdan isimli Şiiri her şeyi o kadar güzel açıklıyor ki.

Ala Kurdan!

Ala kurdan di nav rok
Çi bedew û bi heybet
Bi çar rengîn rengên te
Çi delal û çi xweskok

Xêzek kesk ê xêzek sor
Nav sipî û nîvek zer
Keske sore bi rojê
Ew li jêrî ew li jor….

Ayrıca Dr. Kamuran Bedirxan’ında 1932 yılında aşağıdaki anlamlı ve konumuzla da alakalı olan kısa şiiri yazıyor…

Rohanîya dil û çav.
Dîyarîya Dê û Bav.
Pesîra we roj û tav
Spehetîya ax û av
Ala Kurdan serbi ser
Sor û Gewre Kesk û Zer..

Kamuran Bedirxan Kürd Bayrağındaki renklerinde anlamlarını yazmış:

Kesk ; Sirust û xwezeya Kurdistan e
Sor ; Xwîna Şoreşgerên Kurdistan e
Zer ; Rohanî û Azadîya Kurdistan e
Spi ; Aşitîya Kurdistan e Her Bijî…

Bu güzel ve anlamlı şiirleri ve diğer sanatsal, edebi, ve tarihi çalışmaları nedeniyle tüm Bedirxanî ailesini, en derin sevgi ve saygılarımla anıyorum..

Bijî Kurd û Kurdistan!…
Bijî Ala Rengîn!…

Xoybûn û alaya Kurdistanê

Ala neteweyî cara pêşî ji hêla rêberên Tevgera Xoybûnê ve, ji bo temsîla kurdên li hemberî împeratoriya Osmanî ya li ber têkçûnê têkoşîna serxwebûnê didin, hatiye diyarkirin.[

Kovara Hawarê û alaya kurdî, 1932

Kovara Hawar

Di Kovara Hawarê de li ser alê gelek nivîs û helbest hatine nivîsandin. Celadet Alî Bedirxan di gotarek xwede wiha ala kurdan didê nasîn û dibêje:

Her milet xweyiyê aleqê ye. Al nîşana milet û welat e. Tevayiya heyîna miletan di ala wan de civiyaye. Al namûs, rûmet û bextê miletan e. Zarowên her miletî ji bona bilindî û bikedrbûna ala xwe, beperwa xwe didin qûştin. Ala her miletî jê re beha ye. Di cejn û şahînetan de kesr, xanî û qûçayan pê dixemilînin, di ber wêre diborn, slavan lê diqin, di rêveçûna leşqerî de diveqin pêşiyê. Lê alên miletên dîl, weq ya miletê me, ji her der biderqirî, lihevtewandî li ser dilên zarowên wan de hilandî ne. Miletên dîl dixebitin xwîneên xwe dirijênin qo biyaniyan ji welatên xwe bikewirinin û alên xwe li ser qalat û bajarên xwe ji nû ve daçiqînin. Ala her miletî bi çend rengan û bi şiqleqî din e. Ala kurdan, ji jor ber bi jêr ve, ser hev, sor, sipî û qesq e, di nava wê de roj diçirise. »

Celadet Alî Bedirxan, Hawar, Hejmar 9 (30 Îlonê 1932)

Alaya kurdî di 1932 -an de li ser herdû bergên kovara Hawarê, hejmara 11 (10 Mijdarê 1932), bi rengîn hatîye çapkirin. Rengên alê ji jor ber bi jêr ve, ser hev, sor, sipî û kesk bû, û rojeke zêrîn bi 18 tîrejên xwe hebû .

Ala kurdan
Ronahiya dil û çav;
Diyariya dê û bav;
Pêsîra wê roj û tav,
Spehitiya ax û av

Ala kurdan ser be ser
Sor û gewr e kesk û zer.

Kehremanê ceng û şer;
Kiblegeha mê û ner;
Cayegahê can û ser
Afitaba dar û ber

Ala kurdan ser be ser
Sor û gewr e kesk û zer.

Rêviya xortan û mêr,
Mihreba mizgeft û dêr
Şahê evd û şahê şêr
B’reng û bihn e zîv û zêr.

Dr. Kamûran Alî Bedirxan

Alê kurdan

Alê kurdan di nav roq.
Çi bedew û biheybet.
Bi çar reng î, rengên te,
Çi delal û çi xweşqoq.

Xêzeq qesq û xêzeq sor,
Nav sipî û nîveq zer.
Qesqesor e, bi roj e,
Ev li jêr û ew li jor.

Semyana qeç û lawan,
Rûmeta jin û mêran.
Neyarên te pir jî bin,
Tu dê bidî bera wan.

Qo çirisî roja te,
Dê belav bin mij û dû.
Rabe ser xwe ser bilind,
Nîzing bûya rûja te.

Herekol Azîzan

Kürdistan bayrağının orjinali. 1928’de Xoybun tarafından hazırlanmış.Şuan Hewlêr’de muhafaza edilmektedir. Koyu yeşil renk burada mavi olarak görünmektedir.

Görüldüğü gibi Kürdistan bayrağı üzerindeki güneşin arka planı, kültürel ve tarihi öyle sıradan değil, kökleri çok derindir. Bu kökü-sembolü söküp atmak Kürt milletini kültürel soykırıma tutmakla eşdeğerdir. Ve dahi ortasında güneş olan bu Kürdistan bayrağını 20. yy başındaki Kürt Milli Mücadelelerinde kullanılmıştır. Örneğin 1927’de Agirî Cumhuriyeti ilanında dalgalandırılmış, ilgili resimler günümüze ulaşmıştır. 1930’da Agirî Cumhuriyeti’nde dalgalanan bu güneşli Kürt bayrağını indirdikten sora “Hayali Kürdistan’ı ağrı dağına gömdük, üzerini betonla ördük” diye manşet atanlara cevapların en anlamlısı sahip çıkmak her fırsatta ön plana çıkarmaktır.

  • Qazi Mihemed;

“Mela Mustafa ve Barzaniler Kürt ulusunun gelecek umududur. Bende Kürdistan bayrağını onlara emanet ettim. Onlar o bayrağı koruyacaklar. Kürdistan bayrağı günü gelene kadar onların yanında kalacaktır. O bayrak Albay Nikuzad’ın tükürüp ayakları altında çiğnediği bayrak değildir. Allah’tan umudum odur ki, o bayrak Barzani’nin kuvvetlerinin eli ile şu an içinde yargılandığım bu evin üstüne ve bütün Kürdistan dağlarına dikilip dalgalansın.”

Çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.

Etiketler: / /

Lord Kinross’un 1951 Bitlis ziyareti – Ahlat, Tatvan ve Deli Mito
‘Lord Kinross – Kutsal Anadolu Toprakları’ adı ile 2003 yılında Türkçe’ye çevirilmiş bir kitabı okurken, hem dili hem de tanımlamaları...
Silêmanê Kurd li Swêdê – Rohat Alakom
            Xebata lêkolerê kurd Rohat Alakom di derbarê yekem penaberê kurd ku di sala 1929an...
İsmet İnönü’ye Gönderilen Dersim-Ovacık Kürt Raporu
  Jön Türklerle başlayan ‘tek tipleştirme’ politikası Cumhuriyetin ilanıyla beraber ‘Kemalizm’ kimliği altında bütün Kürt coğrafyasını etkisi altına aldı.  ...
Sultan II.Abdulhamid’e Yönelik Suikast’e Karışan Bitlisli Ermeniler
  Sultan II.Abdulhamid’e karşı 21 Temmuz 1905 günü ‘Ermeni Devrimci Federasyonu’ tarafından Hamidiye Camii önünde bombalı suikast düzenlendi.    ...
Çin Seddi’nden Bitlis Kalesi’ni görmek
  Tarihine ve kültürüne değer vermeyen toplumların hallerini düşündüm.                 ‘Bitlis’in sembolü kalesidir’...
Kaniya Beqa
  Çend roj heye di êvar de heta sibê dengê beqan li kaniya beqan de dihat. Ji ber tîrsa ku...
Atatürk’e Gönderilen Raporlarda Alişer’in (Koçgiri) Şiirleri – BELGE
  Alişer, 1900-1937 yılları arasında önemli roller üstlenmiştir. Lider kişiliği yanı sıra Dersim bölgesinde halk tarafından çok sevilen bir kişi...
Bitlis’in sembolü (beş) minare değil, kalesidir
Bitlis’te beş minare olmadığı gibi, şehrin sembolü de kaledir.   Şehirlerin ya insan eliyle yapılmış yada doğal güzellikleri sayılan, bir...
Ebu Eyyub (Eyüp Sultan) Kardeşi Feyzullah Ensari’nin Türbesi Bitlis’te mi?
  Feyzullah EL-Ensari, Eyüp Sultan (Ebu Eyyûb Halid bin Zeyd veya Ebu Eyyûb El-Ensarî)’nin kardeşi olduğu ‘rivayet’ edilir. Kürt Coğrafyasında...
1947 Tarihli ”Bitlis’te Kürtçülük Raporu” BELGE
  17.01.1947 tarihli bu belge Bitlis Valiliği tarafından dönemin İçişleri Bakanlığına çekilmiş. İçişleri Bakanlığı ise raporu C.H.P Genel Sekreterine aktarmıştır....
Unutulmuş Bilge Bir Kürdün Hikayesi
  Onunla ilk tanışmam, Santiago de Compostela Universitesi İspanyol Dili ve Kültürü kursunda olmuştu. Kursun yaz döneminde, kurs ögrencileri birer...
Bitlis’e patates ilk kez ne zaman ve kimler tarafından getirildi?
    Bitlis denince ilk akla gelenler genellikle tütün, bal, ceviz ve Büryan kebabı olur. Ancak temel ana tüketim ürünlerinden...
Bitlis Rojkili Mir Şemseddin ve Karakoyunlu Kara Yusuf
          Bitlis Rojkili Kürd hükümdar Mir Şemseddin ve Karakoyunlu Türkmen hükümdar Kara Yusuf   Baran Zeydanlıoğlu...
Orta Asya Kürtleri – Araştırma
  Orta Asya sınırlarına Kürtlerin ilk göçü 17’nci yüzyılda Safevi hükümdarı Şah Abbas’ın Türkmenlerden gelen saldırılara karşı kalkan görevi üstlenmesi...
Mutkili Xelîl Xeyalî’nin Fotoğrafları
  Saîd-î Kurdî kendisi için ‘Milli Onurumuz’ demiştir. Jîn dergisinde yazılar yazan Xelîl Xeyalî 1900-1920 Kürd örgütlenmeleri arasında yer aldı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mehmetq dedi ki:

    Jîn dergisinde Kürdistan bayrağı ile ilgili bir bilgi göremedim. Acaba bir yanlışlık olabilir mi bu hususta aydınlatırsanız sevinirim. Başarılar

YORUM YAZ