Bitlis Düşünce ve Akademik Çalışma Grubu
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

ABD Başkanlık Seçimlerinde Gündem : Kürtler

ABD Başkanlık Seçimlerinde Gündem : Kürtler
  • 16.02.2016

 

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin adaylarının ortaklaştığı bir nokta var: İktidara geldiklerinde Kürdlerin doğrudan silahlandırılacak olması.

 

 

 

 

 

Cumhuriyetçi Parti’nin ABD Başkanlığı aday adayları arasında öne çıkanlar, Trump Organizasyonu Başkanı Donald Trump ve Texas Senatörü Ted Cruz. Cumhuriyetçi Parti’nin diğer aday adayları Florida Senatörü Marco Rubio, Ohio Valisi John Kasich, Florida Eski Valisi Jeb Bush, Johns Hopkins Hastanesi Pediatrik Beyin Cerrahisi Bölümü Direktörü Ben Carson ve Eski Virginia Valisi Jim Gilmore.

 

 

 

 

Uzay Bulut / Basnews

 

Donald Trump: Kürdler, büyük yürekli insanlar, onları silahlandırmalıyız

 

Trump Organizasyonu Başkanı Donald Trump, 2015’in Ağustos ayında bir konuşma yapmak için gittiği Tennessee Eyaleti’nin başkenti Nashville’de bir basın mensubunun Nashville’deki Kürdlerden bahsetmesi üzerine, Kürdlere olan desteğinden şöyle söz etti: “Kürdleri silahlandırmalıyız. Kürdler, en iyi savaşçılar olduklarını kanıtladılar. Bize en çok vefa gösteren güç olduklarını da kanıtladılar… Size şunu söylemeliyim ki bu insanlardan yararlanmalıyız. Kürdler, büyük yürekli insanlar ve harika savaşçılar. Onlarla bundan sonra çok daha fazla birlikte çalışmalıyız.”

 

 

Ted Cruz: ABD bölgede Kürdler gibi çok büyük bir değere sahip

 

Texas Senatörü Ted Cruz, 2015’in Şubat ayında CNN’e verdiği bir röportajda Kürdlerden “ABD’nin bölgedeki çok büyük bir değeri” olarak söz etti:

 

“ABD bölgede çok büyük bir değere sahip: Kürdler. Peşmerge, ABD’nin güçlü bir müttefiki. Kürdler, etkili savaşçılar ve silaha ve yardıma çokça ihtiyaçları var. Ama her ne hikmetse, Obama yönetimi Peşmerge’ye yardım sunmayı erteliyor. Peşmerge’ye direkt yardım sunmaktansa, bu yardımı Bağdat aracılığıyla yapıyor. Kürdlerin doğrudan petrol satmasına engel oluyor. Bu çok anlamsız. Ayrıca, Obama yönetimi Suriyeli isyancılara odaklanmış durumda. Bu isyancıların çoğunun radikal İslamcı teröristlerle o kadar yakın bağları var ki onları desteklememiz hiç akıllıca değil. Kürdler bizim müttefikimiz ve bölgedeki savaşçı güçler. Onlarla birlikte hareket ettiğimizde, IŞİD’e karşı savaşta ciddi hava gücüyle birlikte, ön cephede savaşmaya hazırlar. Ve IŞİD’i imha etmek gibi askeri bir hedef varsa eğer, yapmamız gereken de budur.“

 

 

Jeb Bush: Kürdler en büyük savaşçı güç ve bizim en güçlü müttefikimiz

 

2015’in Ağustos ayında California’daki Ronald Reagan Kütüphanesi’nde bir konuşma yapan Florida Eski Valisi Jeb Bush, “Kürdleri doğrudan silahlandırmalıyız. Kürdler en büyük savaşçı güç ve bizim en güçlü müttefikimizdir” dedi.Jeb Bush sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdlere daha çok destek sunmamız lazım. IŞİD’e karşı onları sonuca götürecek askeri desteği sağlamamız lazım. Irak’ın Kürd bölgesinde vefalı dostlarımız var. Cesur ve yetenekli savaşçılar. Eğer ben başkomutan olursam, ABD Kürdlerin kazanması için gereken her şeyi onlara kesinlikle sunacaktır.”

 

 

Bu sözleri 2 kez ayakta alkışlanan Jeb Bush’unailesinin Kürdlerle geçmişi eskiye dayanıyor. 1991’deki Körfez Savaşı sonrasında ortaya çıkan ağır mülteci krizi sırasında ABD Başkanı George H.W. Bush, Kürdler için güvenli bir bölge oluşturmuştu.Oğul George W. Bush ise 2003’teki iktidarı döneminde Saddam Hüseyin’i devirerek, Kürdlerin daha büyük bir otonomi kazanmalarına yardımcı olmuştu.

 

Ben Carson: Kürdlerle birlikte hareket etmeliyiz

 

15 Aralık’ta CNN’de yayınlanan Cumhuriyetçi Parti’nin ABD Başkanlığı aday adayları tartışma programında IŞİD’le mücadele en çok tartışılan konulardan biriydi.

 

Bunun en önemli sebebi, 2 Aralık’ta California’nın San Bernardino şehrinde IŞİD’le bağı olduğu iddia edilen 2 kişinin düzenlediği ve 14 sivilin ölümü, 24 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıydı.

 

 

Cumhuriyetçi aday adayları, IŞİD’in nasıl yok edileceği konusunda fikirlerini beyan ederken,yine Kürdlerin doğrudan silahlandırılması gerektiği konusunu vurguladılar.

 

“Kürdlere silah vermekten korkuyor gibiyiz” diyerek sözlerine başlayan Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından, beyin cerrahı Ben Carson şöyle devam etti: “Kürdler, IŞİD’i Kuzey Sincar’da (Şengal) yok etme harekâtında başarılı oldular. Birkaç hafta önce Sincar’da yaptığımızın aynısını yine yapmalıyız. Kendi güçlerimizi Kürdlerle birlikte hareket ettirmeli, IŞİD’in ikmal yollarını kapamalı, bombardıman ile savunmalarını kırmalı, hava saldırılarımızı takiben özel kuvvetlerimizi yollayıp IŞİD’i etkisiz hale getirmeliyiz.”

 

 

John Kasich: Hem Suriye’deki, hem Irak’taki Kürdlere destek vermeliyiz

 

Ohio Valisi John Kasich, 2015’in Kasım ayında başkent Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Kürdlere hem Suriye’de, hem Irak’ta çok daha fazla destek vermemiz lazım. Vatanlarını savunmak için savaşan Kürdler kaplan gibi savaşıyorlar ve ABD’ye dostça yaklaşan çok az sayıdaki gruptan biri onlar. IŞİD’le nasıl savaşılması gerektiğini bildiklerini de gerçekten kanıtlamış durumdalar. Kürdleri çok daha fazla silahlandırmalıyız, şimdiye kadar yaptığımızdan çok daha cömert bir şekilde.”

 

Mark Rubio: Bağdat Kürdlere yardım etmezse, Kürdler doğrudan silahlandırılmalı

 

Florida Senatörü Mark Rubio, resmi internet sitesinde yayınladığı“IŞİD’i yenme planında“ IŞİD’i yok etmek için hava saldırılarının yoğunlaştırılması ve IŞİD karşıtı çok milletli ama daha güçlü bir koalisyonun inşa edilmesi gerektiğini belirtiyor. Rubio’nun vurguladığı noktalardan biri de “Bağdat’ın Sünni güçler ve Kürdlere yardım etmemesi durumunda, Sünnilere ve Kürdlere doğrudan silah verilmesi.”

 

 

Rubio ayrıca, hem IŞİD’i hem Esad hükümetini bölgedeki istikrara tehdit olarak gördüğünü söylüyor.

 

Demokratlar iç siyaset eksenli

 

Demokrat Parti’nin yarışı önde götüren adayları 2009 – 2013 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yapmış olan Hillary Clinton ve Vermont Senatörü Bernie Sanders.

 

Demokrat adaylar başkanlık seçim çalışmaları ve tartışma programlarında, Ortadoğu politikalarını en ön sırada tutmuyorlar; başta ekonomik olmak üzere daha çok iç meselelere odaklanmış durumdalar.

 

ABDli ünlü politik yorumcu Dennis Prager, 20 Ekim’de National Review dergisinde yayınlanan “Demokratların eşitsizlik meşgalesi” başlıklı makalesinde Demokrat Parti’nin başkanlık aday adaylarını değerlendirdi.

 

“Günümüzün Demokrat Partisi’ni anlamak istiyorsanız, geçen haftaki tartışma programında kullandıkları kelimelere bakmanız size net bir tablo sunacaktır” diyen Prager, Demokrat Parti adaylarının en çok kullandıkları bazı anahtar kelimeleri şöyle sıraladı:

 

“Wall Street (ABD finans sektörü): 23 kez, Vergi: 20 kez, Eşitsizlik: 9 kez, Zengin: 7 kez.”

 

Prager, Demokrat adayların diğer ulusal meselelere ise şu sıklıkla değindiklerini belirtti:

 

“IŞİD: 4 kez, Terör/teröristler/terörizm: 2 kez, Savunma: 2 kez, Ordu (Aday adayı Jim Webb’in kullanımı hariç): 1 kez, Özgürlük: 1 kez, Borç (Milli Borç): 0 kez, Hürriyet: 0 kez, Güç: 0 kez, Silahlı Kuvvetler: 0 kez, İslamcı/İslami: 0 kez.”

 

Prager, Demokrat Parti’nin başkanlık aday adaylarının esas meselesinin “maddi eşitsizlik” olduğunu vurguluyor.

 

Yani IŞİD’le savaş, yükselen İslamcı şiddetle mücadele ve Kürd politikası dâhil diğer Ortadoğu politikalarının Demokratların seçim çalışmalarında ikinci planda olduğunu söylenebilir. Bununla birlikte, iki öncü adayın da belirli yerlerde Kürdlerin doğrudan silahlandırılmasına değindiği de bir gerçek.

 

Bernie Sanders: Kürdleri silahlandırmalıyız

 

Paris’te 13 Kasım’da gerçekleştirilen saldırılardan 1 gün sonra, CNN’de yayınlanan Demokrat Parti aday adayları tartışma programındaki “Peşmerge’yi, Kürd güçlerini silahlandırmayı destekler misiniz?” sorusuna Vermont Senatörü Bernie Sanders şöyle cevap verdi:

 

 

“Bugün silahlandırdığımız insanların yarın sırtlarını bize dönmeyeceğinden emin olmak zor olsa da, evet, bence Kürdleri silahlandırmalıyız.  Güvenebildiğimiz bu insanlara silah vermek ve havadan destek sunmak, yapmamız gereken şeyler.”

 

“Silah yardımı Peşmerge’yle mi sınırlı olmalı? Suriyeli isyancılara silah verme ve onları eğitme teklifine ret oyu verdiğinizi biliyorum. Yani sizce Peşmerge ve Suriyeli isyancılar arasında fark var mı?” sorusuna ise Sanders’ın cevabı şu oldu:

 

“12 yıldır bir savaşın içindeyiz. Trilyonlarca dolar harcadık. Travma sonrası stres bozukluğu ve travmatik beyin hasarı yaşayarak evlerine dönen 500 bin askerimiz var. İstemediğim ve çok korktuğum şey, ABD’nin bir bataklığa saplanması ve yıllar yılı devam eden, sürekli bir savaş halinde olması.”

 

Hillary Clinton: Bağdat kabul etmezse, Kürdleri koalisyon güçleri doğrudan silahlandırmalı

 

Hillary Clinton ise Kasım ayında ABD Kongresi’nin Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı bir konuşmada IŞİD’e karşı yeni bir askeri eylem planı sundu:

 

“Şimdiye kadar Türkiye IŞİD’e karşı çıkmaktan çok, Kürdlere odaklanmış durumda. Adil olmak gerekirse, Türkiye’nin Kürd terörist gruplarla uzun ve acılı bir geçmişi var. Fakat IŞİD’in yarattığı tehdit bekleyemez. Ne kadar zor olsa da, Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele eden Kürd güçlerini bombalamayı bırakmasını ve IŞİD’e karşı mücadelemizde tam bir koalisyon partneri olmasını sağlamalıyız.”

 

 

“Sınırın Irak tarafında, Kürd güçleri topraklarını savunmak ve IŞİD’in elindeki kasabaları geri almak için cesaretle savaştı. Irak ulusal ordusu ise bocaladı ve bu orduyu tekrar savaşır konuma getirebilmek, çok daha fazla çalışma gerektirecek. Bu sürecin bir parçası olarak, Iraklılara tavsiye ve eğitim veren askerlerimize daha fazla hareket özgürlüğü ve esneklik sağlamamız gerekebilir. Bu da yerel birimlere askerlerimizi dâhil etmeyi ve hava saldırılarına yardımcı olmayı da içeriyor” diyen Clinton, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bağdat’ın IŞİD’e karşı savaşta Sünni ve Kürd güçlerin silahlandırılmasını kabul etmesi hatta benimsemesi gerekiyor. Ama Bağdat bunu yapmazsa eğer, koalisyon güçleri doğrudan yapmalıdır.”

Etiketler: / / / / /

İsmet İnönü’nün Kürt Raporu
Erzincan Kürt merkezi olursa Kürdistan’ın kurulmasından korkarım. Van ve Erzincan’da acele olarak, Muş ovasında tedricen ve Elazığ ovasında kuvvetli Türk...
Ah Tamara…
Van’daki Akdamar Adası’na da ismini verdiği rivayet edilen Akdamar efsanesi, zamanında bu adada yaşayan baş keşişin güzelliği dillere destan kızı...
Xelil Xeyali’nin Kürt Dili Üzerine Görüşleri
“Yayın yöntemi”ne ilişkin görüşü ikinci yazıya bırakmıştım. Fakat bu yönteme ilişkin ayrıntılı bilgiler vermeden önce onun temelini oluşturan bazı işlerden...
Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kürt Şehri Bitlis
  Wilhelm Köhler/Kitap  17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altında bulunan geniş coğrafyada sürüp giden yaşamla ilgili bugün elimizdeki en önemli...
Bitlis Beyliği’nin Statüsü,Rolü ve Önemi – Araştırma
Mela Mahmud Beyazidi; “Yabancı devletler, Kurdistan’ı işgal edebilmek için, herşeyden önce, Bitlis Beyliği’ni zapt etmeye yeltenmişlerdir.”        ...
1838’in Bitlis’i ve Southgate’in Kürd Şerif Bey ile tanışması
Bu çeviri, Amerikalı Misyoner rahip Horatio Southgate’in 1838 – 1839 yılları arasında Bitlis’ten geçerken tuttuğu notların İngilizce aslına sadık kalınarak...
Said Nursi’de Özgürlük Söylemi
  Gençken içine girdiği ilim dünyasında özgürlüğü bir hayat biçimi olarak benimsemiştir. İlk hayatı hocaları ile olan serüvende onun düşüncelerini...
Kırd,Kırmanc, Dımıli veya Zaza Kürtleri
Bazı illerde ise denebilir ki sadece birer ilçenin sınırları içinde Dımıli lehçesi konuşulur. Semsûr’un Alduş (Gerger), Ruha’nın Sêwreg (Siverek), Bedlis’in...
Kerkük Kan Ağlıyormuş
“Kerkük, Kürdistan´ın bir parçasıdır. Oradaki Türkmenler, Kürtlere sığınmış muhacir ve sığınmacılardır. Kerkük, Azerbeycan´da bir kent değil ki Türk´ü kan ağlasın....
Şekerci Hanı ve Said-i Kurdi’nin Dünyası
  Bediüzzaman Saidê Kurdî Henüz 30 yaşlarında Van’dan İstanbul’a gidip Fatih’te bulunan Şekirci Hanı’na yerleşiyor. Ve odasının kapısına bu yazıyı...
Pîyesa ‘Bîdlîs’ ya Wîllîam Saroyan
Ehmed Kurd nîne, ji hindikayî (kêmhejmaran) ye, ango ji tirkan. Lê ferqa wî ew e ku xwediye loqonteyek e. Ji...
Vasa’yı kurtarmak, Hasankeyf’i öldürmek
On milyonluk nüfusu ile bir İskandinav ülkesi olan İsveç’te 1700’e yakın müze bulunmaktadır. Bu müzelerden dünyanın ilk açık hava müzesi...
Tarihte Kerkük ve Kürtler
  Kerkük tarihine kısaca bir bakalım; Arkeolojik kazılar sonucunda Kerkük’te 28 bin yıl önce Neandertallerin yaşadığı kanıtlanmıştır. Şehir bir çok...
Yol Ayrımı; Askeri Uçak ve Milletin Özgür İradesi
  Irak, denilen devlet 1926 yılında Gertrude Bell’in Kral Faysal ile misterik aşkının imkansız çocuğu olarak dünyaya geldi. Irak bir...
Lozan, Ankara ve Sevr Antlaşması
    Türkiye Lozan ve Ankara kartını Uluslararası topluma ve Kürtlere gösterirken, Sevr antlaşmasından neden söz etmez? İşte, Lozan, Ankara...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ