Bitlis Düşünce ve Akademik Çalışma Grubu
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

ABD Başkanlık Seçimlerinde Gündem : Kürtler

ABD Başkanlık Seçimlerinde Gündem : Kürtler
  • 16.02.2016

 

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin adaylarının ortaklaştığı bir nokta var: İktidara geldiklerinde Kürdlerin doğrudan silahlandırılacak olması.

 

 

 

 

 

Cumhuriyetçi Parti’nin ABD Başkanlığı aday adayları arasında öne çıkanlar, Trump Organizasyonu Başkanı Donald Trump ve Texas Senatörü Ted Cruz. Cumhuriyetçi Parti’nin diğer aday adayları Florida Senatörü Marco Rubio, Ohio Valisi John Kasich, Florida Eski Valisi Jeb Bush, Johns Hopkins Hastanesi Pediatrik Beyin Cerrahisi Bölümü Direktörü Ben Carson ve Eski Virginia Valisi Jim Gilmore.

 

 

 

 

Uzay Bulut / Basnews

 

Donald Trump: Kürdler, büyük yürekli insanlar, onları silahlandırmalıyız

 

Trump Organizasyonu Başkanı Donald Trump, 2015’in Ağustos ayında bir konuşma yapmak için gittiği Tennessee Eyaleti’nin başkenti Nashville’de bir basın mensubunun Nashville’deki Kürdlerden bahsetmesi üzerine, Kürdlere olan desteğinden şöyle söz etti: “Kürdleri silahlandırmalıyız. Kürdler, en iyi savaşçılar olduklarını kanıtladılar. Bize en çok vefa gösteren güç olduklarını da kanıtladılar… Size şunu söylemeliyim ki bu insanlardan yararlanmalıyız. Kürdler, büyük yürekli insanlar ve harika savaşçılar. Onlarla bundan sonra çok daha fazla birlikte çalışmalıyız.”

 

 

Ted Cruz: ABD bölgede Kürdler gibi çok büyük bir değere sahip

 

Texas Senatörü Ted Cruz, 2015’in Şubat ayında CNN’e verdiği bir röportajda Kürdlerden “ABD’nin bölgedeki çok büyük bir değeri” olarak söz etti:

 

“ABD bölgede çok büyük bir değere sahip: Kürdler. Peşmerge, ABD’nin güçlü bir müttefiki. Kürdler, etkili savaşçılar ve silaha ve yardıma çokça ihtiyaçları var. Ama her ne hikmetse, Obama yönetimi Peşmerge’ye yardım sunmayı erteliyor. Peşmerge’ye direkt yardım sunmaktansa, bu yardımı Bağdat aracılığıyla yapıyor. Kürdlerin doğrudan petrol satmasına engel oluyor. Bu çok anlamsız. Ayrıca, Obama yönetimi Suriyeli isyancılara odaklanmış durumda. Bu isyancıların çoğunun radikal İslamcı teröristlerle o kadar yakın bağları var ki onları desteklememiz hiç akıllıca değil. Kürdler bizim müttefikimiz ve bölgedeki savaşçı güçler. Onlarla birlikte hareket ettiğimizde, IŞİD’e karşı savaşta ciddi hava gücüyle birlikte, ön cephede savaşmaya hazırlar. Ve IŞİD’i imha etmek gibi askeri bir hedef varsa eğer, yapmamız gereken de budur.“

 

 

Jeb Bush: Kürdler en büyük savaşçı güç ve bizim en güçlü müttefikimiz

 

2015’in Ağustos ayında California’daki Ronald Reagan Kütüphanesi’nde bir konuşma yapan Florida Eski Valisi Jeb Bush, “Kürdleri doğrudan silahlandırmalıyız. Kürdler en büyük savaşçı güç ve bizim en güçlü müttefikimizdir” dedi.Jeb Bush sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdlere daha çok destek sunmamız lazım. IŞİD’e karşı onları sonuca götürecek askeri desteği sağlamamız lazım. Irak’ın Kürd bölgesinde vefalı dostlarımız var. Cesur ve yetenekli savaşçılar. Eğer ben başkomutan olursam, ABD Kürdlerin kazanması için gereken her şeyi onlara kesinlikle sunacaktır.”

 

 

Bu sözleri 2 kez ayakta alkışlanan Jeb Bush’unailesinin Kürdlerle geçmişi eskiye dayanıyor. 1991’deki Körfez Savaşı sonrasında ortaya çıkan ağır mülteci krizi sırasında ABD Başkanı George H.W. Bush, Kürdler için güvenli bir bölge oluşturmuştu.Oğul George W. Bush ise 2003’teki iktidarı döneminde Saddam Hüseyin’i devirerek, Kürdlerin daha büyük bir otonomi kazanmalarına yardımcı olmuştu.

 

Ben Carson: Kürdlerle birlikte hareket etmeliyiz

 

15 Aralık’ta CNN’de yayınlanan Cumhuriyetçi Parti’nin ABD Başkanlığı aday adayları tartışma programında IŞİD’le mücadele en çok tartışılan konulardan biriydi.

 

Bunun en önemli sebebi, 2 Aralık’ta California’nın San Bernardino şehrinde IŞİD’le bağı olduğu iddia edilen 2 kişinin düzenlediği ve 14 sivilin ölümü, 24 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıydı.

 

 

Cumhuriyetçi aday adayları, IŞİD’in nasıl yok edileceği konusunda fikirlerini beyan ederken,yine Kürdlerin doğrudan silahlandırılması gerektiği konusunu vurguladılar.

 

“Kürdlere silah vermekten korkuyor gibiyiz” diyerek sözlerine başlayan Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından, beyin cerrahı Ben Carson şöyle devam etti: “Kürdler, IŞİD’i Kuzey Sincar’da (Şengal) yok etme harekâtında başarılı oldular. Birkaç hafta önce Sincar’da yaptığımızın aynısını yine yapmalıyız. Kendi güçlerimizi Kürdlerle birlikte hareket ettirmeli, IŞİD’in ikmal yollarını kapamalı, bombardıman ile savunmalarını kırmalı, hava saldırılarımızı takiben özel kuvvetlerimizi yollayıp IŞİD’i etkisiz hale getirmeliyiz.”

 

 

John Kasich: Hem Suriye’deki, hem Irak’taki Kürdlere destek vermeliyiz

 

Ohio Valisi John Kasich, 2015’in Kasım ayında başkent Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Kürdlere hem Suriye’de, hem Irak’ta çok daha fazla destek vermemiz lazım. Vatanlarını savunmak için savaşan Kürdler kaplan gibi savaşıyorlar ve ABD’ye dostça yaklaşan çok az sayıdaki gruptan biri onlar. IŞİD’le nasıl savaşılması gerektiğini bildiklerini de gerçekten kanıtlamış durumdalar. Kürdleri çok daha fazla silahlandırmalıyız, şimdiye kadar yaptığımızdan çok daha cömert bir şekilde.”

 

Mark Rubio: Bağdat Kürdlere yardım etmezse, Kürdler doğrudan silahlandırılmalı

 

Florida Senatörü Mark Rubio, resmi internet sitesinde yayınladığı“IŞİD’i yenme planında“ IŞİD’i yok etmek için hava saldırılarının yoğunlaştırılması ve IŞİD karşıtı çok milletli ama daha güçlü bir koalisyonun inşa edilmesi gerektiğini belirtiyor. Rubio’nun vurguladığı noktalardan biri de “Bağdat’ın Sünni güçler ve Kürdlere yardım etmemesi durumunda, Sünnilere ve Kürdlere doğrudan silah verilmesi.”

 

 

Rubio ayrıca, hem IŞİD’i hem Esad hükümetini bölgedeki istikrara tehdit olarak gördüğünü söylüyor.

 

Demokratlar iç siyaset eksenli

 

Demokrat Parti’nin yarışı önde götüren adayları 2009 – 2013 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yapmış olan Hillary Clinton ve Vermont Senatörü Bernie Sanders.

 

Demokrat adaylar başkanlık seçim çalışmaları ve tartışma programlarında, Ortadoğu politikalarını en ön sırada tutmuyorlar; başta ekonomik olmak üzere daha çok iç meselelere odaklanmış durumdalar.

 

ABDli ünlü politik yorumcu Dennis Prager, 20 Ekim’de National Review dergisinde yayınlanan “Demokratların eşitsizlik meşgalesi” başlıklı makalesinde Demokrat Parti’nin başkanlık aday adaylarını değerlendirdi.

 

“Günümüzün Demokrat Partisi’ni anlamak istiyorsanız, geçen haftaki tartışma programında kullandıkları kelimelere bakmanız size net bir tablo sunacaktır” diyen Prager, Demokrat Parti adaylarının en çok kullandıkları bazı anahtar kelimeleri şöyle sıraladı:

 

“Wall Street (ABD finans sektörü): 23 kez, Vergi: 20 kez, Eşitsizlik: 9 kez, Zengin: 7 kez.”

 

Prager, Demokrat adayların diğer ulusal meselelere ise şu sıklıkla değindiklerini belirtti:

 

“IŞİD: 4 kez, Terör/teröristler/terörizm: 2 kez, Savunma: 2 kez, Ordu (Aday adayı Jim Webb’in kullanımı hariç): 1 kez, Özgürlük: 1 kez, Borç (Milli Borç): 0 kez, Hürriyet: 0 kez, Güç: 0 kez, Silahlı Kuvvetler: 0 kez, İslamcı/İslami: 0 kez.”

 

Prager, Demokrat Parti’nin başkanlık aday adaylarının esas meselesinin “maddi eşitsizlik” olduğunu vurguluyor.

 

Yani IŞİD’le savaş, yükselen İslamcı şiddetle mücadele ve Kürd politikası dâhil diğer Ortadoğu politikalarının Demokratların seçim çalışmalarında ikinci planda olduğunu söylenebilir. Bununla birlikte, iki öncü adayın da belirli yerlerde Kürdlerin doğrudan silahlandırılmasına değindiği de bir gerçek.

 

Bernie Sanders: Kürdleri silahlandırmalıyız

 

Paris’te 13 Kasım’da gerçekleştirilen saldırılardan 1 gün sonra, CNN’de yayınlanan Demokrat Parti aday adayları tartışma programındaki “Peşmerge’yi, Kürd güçlerini silahlandırmayı destekler misiniz?” sorusuna Vermont Senatörü Bernie Sanders şöyle cevap verdi:

 

 

“Bugün silahlandırdığımız insanların yarın sırtlarını bize dönmeyeceğinden emin olmak zor olsa da, evet, bence Kürdleri silahlandırmalıyız.  Güvenebildiğimiz bu insanlara silah vermek ve havadan destek sunmak, yapmamız gereken şeyler.”

 

“Silah yardımı Peşmerge’yle mi sınırlı olmalı? Suriyeli isyancılara silah verme ve onları eğitme teklifine ret oyu verdiğinizi biliyorum. Yani sizce Peşmerge ve Suriyeli isyancılar arasında fark var mı?” sorusuna ise Sanders’ın cevabı şu oldu:

 

“12 yıldır bir savaşın içindeyiz. Trilyonlarca dolar harcadık. Travma sonrası stres bozukluğu ve travmatik beyin hasarı yaşayarak evlerine dönen 500 bin askerimiz var. İstemediğim ve çok korktuğum şey, ABD’nin bir bataklığa saplanması ve yıllar yılı devam eden, sürekli bir savaş halinde olması.”

 

Hillary Clinton: Bağdat kabul etmezse, Kürdleri koalisyon güçleri doğrudan silahlandırmalı

 

Hillary Clinton ise Kasım ayında ABD Kongresi’nin Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı bir konuşmada IŞİD’e karşı yeni bir askeri eylem planı sundu:

 

“Şimdiye kadar Türkiye IŞİD’e karşı çıkmaktan çok, Kürdlere odaklanmış durumda. Adil olmak gerekirse, Türkiye’nin Kürd terörist gruplarla uzun ve acılı bir geçmişi var. Fakat IŞİD’in yarattığı tehdit bekleyemez. Ne kadar zor olsa da, Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele eden Kürd güçlerini bombalamayı bırakmasını ve IŞİD’e karşı mücadelemizde tam bir koalisyon partneri olmasını sağlamalıyız.”

 

 

“Sınırın Irak tarafında, Kürd güçleri topraklarını savunmak ve IŞİD’in elindeki kasabaları geri almak için cesaretle savaştı. Irak ulusal ordusu ise bocaladı ve bu orduyu tekrar savaşır konuma getirebilmek, çok daha fazla çalışma gerektirecek. Bu sürecin bir parçası olarak, Iraklılara tavsiye ve eğitim veren askerlerimize daha fazla hareket özgürlüğü ve esneklik sağlamamız gerekebilir. Bu da yerel birimlere askerlerimizi dâhil etmeyi ve hava saldırılarına yardımcı olmayı da içeriyor” diyen Clinton, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bağdat’ın IŞİD’e karşı savaşta Sünni ve Kürd güçlerin silahlandırılmasını kabul etmesi hatta benimsemesi gerekiyor. Ama Bağdat bunu yapmazsa eğer, koalisyon güçleri doğrudan yapmalıdır.”

Etiketler: / / / / /

Said-i Kurdi’nin Kürt Milletine Hitabesi
Sîreta Mela Seîdê Kurdî ya li miletê Kurd Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî’nın Nasihatı- Sîretên Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî…      ...
“Kürdistan İstiklâl ve İstihlâs Komitesi” Bildirisi 1920-25
1921 yılında Erzurum’da Cibranlı Albay Halit Bey, Bitlis Mebusu Yusuf Ziya ve Kemal Fevzi Bey’le yönetimde bir iç örgüt kurmaya...
Newroz Konuşmaları
Milletleri simgeleyen şeyler vardır. Her millet en az bir şeyiyle ünlüdür. İngilizler dilleri ve Şekspir ile; Fransızlar Eyfel Kulesi ve...
İbn-Haldun Mukaddime Eserinde Kürtlerin Yaşadığı Yerleri Tarif Ediyor
  İbn-i Haldun tarafından 780 (1378) yılında Fas’ta kaleme alın Mukaddime Tarih, iktisat, sosyoloji, siyaset gibi birçok sosyal bilim için...
Bitlis Kralı’nın Kesik Başı
  Üzerinde Fransızca olarak ’bakınız Bitlis Kralı’nın başını kesip bu sepet içerisinde size getirdim’ yazısı olan bu gravürü, Bitlis’in geçmişine...
Şeyh Said’in Kendi Sesinden Okuduğu Kürtçe Plak’ın Akibeti Ne Oldu?
T.C Başvekalet Kararlar Müdürlüğü tarafından 28.01.1937 tarihli ”Şeyh Said tarafından doldurulmuş Kürtçe plağın, yurda sokulmasının yasaklanması.” başlıklı resmi belge…    ...
Kudistan-Osmanlı İlişkileri Bağlamında Yavuz Sultan Selim ve İdris-i Bitlisi
  İyi ki buradan başladık. ‘Yavuz 40 bin Alevi’yi öldürdü mü’ diye… En büyük çarpıtmalardan biri buradan başlıyor. Geçmişten günümüze...
1890’ın Bitlis’i, Hacı Necmeddin Efendi ve Musa Bey
Bu çalışma, Fransız yazar Armand Pierre Cholet’in 1892 yılında yayımladığı ’ Voyage en Turquie d’Asie: Arménie, Kurdistan et Mésopotamie’ adlı kitabın...
Mewlana Xalid-i Şehrezori ve Nakşibendilik
Kürtler arasında “bedî-ûz zaman“ ünvanını ile anılan birkaç kişi var. Bunlardan sadece üç tanesine değinmek istiyorum. Bu adlar sadece Kürtler...
Türkiye’de Kürtleri ”Zazalık-Kürtlük” Üzerinden Ayırmaya Çalışıyorlar
Kürdolog Mutlu Can ile Zazaca Bibliyografisi üzerine konuştuk. Can, “Çalışmanın adından da anlaşılacağı gibi genel bir bibliyografya bu. 1963 ile...
Kürt Tarihinden Bir Kesit: Azadi Örgütü ve Cıbranlı Halit Bey
Cumhuriyet döneminin en önemli Kürt ulusal hareketlerinden biri, 1925 direnişidir. Bu direniş, Kürdistan’ın ulusal bağımsızlığını amaçlayan örgütlü bir harekettir. Hareketin...
Bitlis Beyliği’nin Yetiştirdiği Bilge; Müştak Baba
  Bitlis’in yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden biri de Müştak Baba’dır. Müştak Baba, Bitlis Kürt Hükümetinde (Bitlis Beyliği) gözlerini Dünyaya açmıştır.  ...
AMASYA BAĞIMSIZ KÜRD EMİRLİĞİ
  Murad Ali Ciwan GİRİŞ Halen üzerinde çalıştığım ”Osmanlılardan önce Batı Anadolu’da Kürtler” konusunda kaynak taraması yaparken, ilk önce Şikarî...
Bitlis’in Dideban Dağı ve tarihçesi
Didevan, Dîdvan veya Dideban Dağı Bir çok efsane, anlatım, macera, işgal, savaş ve olaylara sahne olmuş bu dağ, Bitlis Kalesi’nden sonra...
Bitlisli Kürd Musa Bey 1889 Tarihli İngiliz Gazetesinde
  The Graphic 7 Aralık 1889 Musa Bey İstanbul’daki mahkemede cinayet ile yargılandı ve beraat etti.         Çeviri:...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ