Bitlis Düşünce ve Akademik Çalışma Grubu
$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

ABD Başkanlık Seçimlerinde Gündem : Kürtler

ABD Başkanlık Seçimlerinde Gündem : Kürtler
  • 16.02.2016
  • 19.905 kez okundu

 

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin adaylarının ortaklaştığı bir nokta var: İktidara geldiklerinde Kürdlerin doğrudan silahlandırılacak olması.

 

 

 

 

 

Cumhuriyetçi Parti’nin ABD Başkanlığı aday adayları arasında öne çıkanlar, Trump Organizasyonu Başkanı Donald Trump ve Texas Senatörü Ted Cruz. Cumhuriyetçi Parti’nin diğer aday adayları Florida Senatörü Marco Rubio, Ohio Valisi John Kasich, Florida Eski Valisi Jeb Bush, Johns Hopkins Hastanesi Pediatrik Beyin Cerrahisi Bölümü Direktörü Ben Carson ve Eski Virginia Valisi Jim Gilmore.

 

 

 

 

Uzay Bulut / Basnews

 

Donald Trump: Kürdler, büyük yürekli insanlar, onları silahlandırmalıyız

 

Trump Organizasyonu Başkanı Donald Trump, 2015’in Ağustos ayında bir konuşma yapmak için gittiği Tennessee Eyaleti’nin başkenti Nashville’de bir basın mensubunun Nashville’deki Kürdlerden bahsetmesi üzerine, Kürdlere olan desteğinden şöyle söz etti: “Kürdleri silahlandırmalıyız. Kürdler, en iyi savaşçılar olduklarını kanıtladılar. Bize en çok vefa gösteren güç olduklarını da kanıtladılar… Size şunu söylemeliyim ki bu insanlardan yararlanmalıyız. Kürdler, büyük yürekli insanlar ve harika savaşçılar. Onlarla bundan sonra çok daha fazla birlikte çalışmalıyız.”

 

 

Ted Cruz: ABD bölgede Kürdler gibi çok büyük bir değere sahip

 

Texas Senatörü Ted Cruz, 2015’in Şubat ayında CNN’e verdiği bir röportajda Kürdlerden “ABD’nin bölgedeki çok büyük bir değeri” olarak söz etti:

 

“ABD bölgede çok büyük bir değere sahip: Kürdler. Peşmerge, ABD’nin güçlü bir müttefiki. Kürdler, etkili savaşçılar ve silaha ve yardıma çokça ihtiyaçları var. Ama her ne hikmetse, Obama yönetimi Peşmerge’ye yardım sunmayı erteliyor. Peşmerge’ye direkt yardım sunmaktansa, bu yardımı Bağdat aracılığıyla yapıyor. Kürdlerin doğrudan petrol satmasına engel oluyor. Bu çok anlamsız. Ayrıca, Obama yönetimi Suriyeli isyancılara odaklanmış durumda. Bu isyancıların çoğunun radikal İslamcı teröristlerle o kadar yakın bağları var ki onları desteklememiz hiç akıllıca değil. Kürdler bizim müttefikimiz ve bölgedeki savaşçı güçler. Onlarla birlikte hareket ettiğimizde, IŞİD’e karşı savaşta ciddi hava gücüyle birlikte, ön cephede savaşmaya hazırlar. Ve IŞİD’i imha etmek gibi askeri bir hedef varsa eğer, yapmamız gereken de budur.“

 

 

Jeb Bush: Kürdler en büyük savaşçı güç ve bizim en güçlü müttefikimiz

 

2015’in Ağustos ayında California’daki Ronald Reagan Kütüphanesi’nde bir konuşma yapan Florida Eski Valisi Jeb Bush, “Kürdleri doğrudan silahlandırmalıyız. Kürdler en büyük savaşçı güç ve bizim en güçlü müttefikimizdir” dedi.Jeb Bush sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdlere daha çok destek sunmamız lazım. IŞİD’e karşı onları sonuca götürecek askeri desteği sağlamamız lazım. Irak’ın Kürd bölgesinde vefalı dostlarımız var. Cesur ve yetenekli savaşçılar. Eğer ben başkomutan olursam, ABD Kürdlerin kazanması için gereken her şeyi onlara kesinlikle sunacaktır.”

 

 

Bu sözleri 2 kez ayakta alkışlanan Jeb Bush’unailesinin Kürdlerle geçmişi eskiye dayanıyor. 1991’deki Körfez Savaşı sonrasında ortaya çıkan ağır mülteci krizi sırasında ABD Başkanı George H.W. Bush, Kürdler için güvenli bir bölge oluşturmuştu.Oğul George W. Bush ise 2003’teki iktidarı döneminde Saddam Hüseyin’i devirerek, Kürdlerin daha büyük bir otonomi kazanmalarına yardımcı olmuştu.

 

Ben Carson: Kürdlerle birlikte hareket etmeliyiz

 

15 Aralık’ta CNN’de yayınlanan Cumhuriyetçi Parti’nin ABD Başkanlığı aday adayları tartışma programında IŞİD’le mücadele en çok tartışılan konulardan biriydi.

 

Bunun en önemli sebebi, 2 Aralık’ta California’nın San Bernardino şehrinde IŞİD’le bağı olduğu iddia edilen 2 kişinin düzenlediği ve 14 sivilin ölümü, 24 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıydı.

 

 

Cumhuriyetçi aday adayları, IŞİD’in nasıl yok edileceği konusunda fikirlerini beyan ederken,yine Kürdlerin doğrudan silahlandırılması gerektiği konusunu vurguladılar.

 

“Kürdlere silah vermekten korkuyor gibiyiz” diyerek sözlerine başlayan Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından, beyin cerrahı Ben Carson şöyle devam etti: “Kürdler, IŞİD’i Kuzey Sincar’da (Şengal) yok etme harekâtında başarılı oldular. Birkaç hafta önce Sincar’da yaptığımızın aynısını yine yapmalıyız. Kendi güçlerimizi Kürdlerle birlikte hareket ettirmeli, IŞİD’in ikmal yollarını kapamalı, bombardıman ile savunmalarını kırmalı, hava saldırılarımızı takiben özel kuvvetlerimizi yollayıp IŞİD’i etkisiz hale getirmeliyiz.”

 

 

John Kasich: Hem Suriye’deki, hem Irak’taki Kürdlere destek vermeliyiz

 

Ohio Valisi John Kasich, 2015’in Kasım ayında başkent Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Kürdlere hem Suriye’de, hem Irak’ta çok daha fazla destek vermemiz lazım. Vatanlarını savunmak için savaşan Kürdler kaplan gibi savaşıyorlar ve ABD’ye dostça yaklaşan çok az sayıdaki gruptan biri onlar. IŞİD’le nasıl savaşılması gerektiğini bildiklerini de gerçekten kanıtlamış durumdalar. Kürdleri çok daha fazla silahlandırmalıyız, şimdiye kadar yaptığımızdan çok daha cömert bir şekilde.”

 

Mark Rubio: Bağdat Kürdlere yardım etmezse, Kürdler doğrudan silahlandırılmalı

 

Florida Senatörü Mark Rubio, resmi internet sitesinde yayınladığı“IŞİD’i yenme planında“ IŞİD’i yok etmek için hava saldırılarının yoğunlaştırılması ve IŞİD karşıtı çok milletli ama daha güçlü bir koalisyonun inşa edilmesi gerektiğini belirtiyor. Rubio’nun vurguladığı noktalardan biri de “Bağdat’ın Sünni güçler ve Kürdlere yardım etmemesi durumunda, Sünnilere ve Kürdlere doğrudan silah verilmesi.”

 

 

Rubio ayrıca, hem IŞİD’i hem Esad hükümetini bölgedeki istikrara tehdit olarak gördüğünü söylüyor.

 

Demokratlar iç siyaset eksenli

 

Demokrat Parti’nin yarışı önde götüren adayları 2009 – 2013 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yapmış olan Hillary Clinton ve Vermont Senatörü Bernie Sanders.

 

Demokrat adaylar başkanlık seçim çalışmaları ve tartışma programlarında, Ortadoğu politikalarını en ön sırada tutmuyorlar; başta ekonomik olmak üzere daha çok iç meselelere odaklanmış durumdalar.

 

ABDli ünlü politik yorumcu Dennis Prager, 20 Ekim’de National Review dergisinde yayınlanan “Demokratların eşitsizlik meşgalesi” başlıklı makalesinde Demokrat Parti’nin başkanlık aday adaylarını değerlendirdi.

 

“Günümüzün Demokrat Partisi’ni anlamak istiyorsanız, geçen haftaki tartışma programında kullandıkları kelimelere bakmanız size net bir tablo sunacaktır” diyen Prager, Demokrat Parti adaylarının en çok kullandıkları bazı anahtar kelimeleri şöyle sıraladı:

 

“Wall Street (ABD finans sektörü): 23 kez, Vergi: 20 kez, Eşitsizlik: 9 kez, Zengin: 7 kez.”

 

Prager, Demokrat adayların diğer ulusal meselelere ise şu sıklıkla değindiklerini belirtti:

 

“IŞİD: 4 kez, Terör/teröristler/terörizm: 2 kez, Savunma: 2 kez, Ordu (Aday adayı Jim Webb’in kullanımı hariç): 1 kez, Özgürlük: 1 kez, Borç (Milli Borç): 0 kez, Hürriyet: 0 kez, Güç: 0 kez, Silahlı Kuvvetler: 0 kez, İslamcı/İslami: 0 kez.”

 

Prager, Demokrat Parti’nin başkanlık aday adaylarının esas meselesinin “maddi eşitsizlik” olduğunu vurguluyor.

 

Yani IŞİD’le savaş, yükselen İslamcı şiddetle mücadele ve Kürd politikası dâhil diğer Ortadoğu politikalarının Demokratların seçim çalışmalarında ikinci planda olduğunu söylenebilir. Bununla birlikte, iki öncü adayın da belirli yerlerde Kürdlerin doğrudan silahlandırılmasına değindiği de bir gerçek.

 

Bernie Sanders: Kürdleri silahlandırmalıyız

 

Paris’te 13 Kasım’da gerçekleştirilen saldırılardan 1 gün sonra, CNN’de yayınlanan Demokrat Parti aday adayları tartışma programındaki “Peşmerge’yi, Kürd güçlerini silahlandırmayı destekler misiniz?” sorusuna Vermont Senatörü Bernie Sanders şöyle cevap verdi:

 

 

“Bugün silahlandırdığımız insanların yarın sırtlarını bize dönmeyeceğinden emin olmak zor olsa da, evet, bence Kürdleri silahlandırmalıyız.  Güvenebildiğimiz bu insanlara silah vermek ve havadan destek sunmak, yapmamız gereken şeyler.”

 

“Silah yardımı Peşmerge’yle mi sınırlı olmalı? Suriyeli isyancılara silah verme ve onları eğitme teklifine ret oyu verdiğinizi biliyorum. Yani sizce Peşmerge ve Suriyeli isyancılar arasında fark var mı?” sorusuna ise Sanders’ın cevabı şu oldu:

 

“12 yıldır bir savaşın içindeyiz. Trilyonlarca dolar harcadık. Travma sonrası stres bozukluğu ve travmatik beyin hasarı yaşayarak evlerine dönen 500 bin askerimiz var. İstemediğim ve çok korktuğum şey, ABD’nin bir bataklığa saplanması ve yıllar yılı devam eden, sürekli bir savaş halinde olması.”

 

Hillary Clinton: Bağdat kabul etmezse, Kürdleri koalisyon güçleri doğrudan silahlandırmalı

 

Hillary Clinton ise Kasım ayında ABD Kongresi’nin Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı bir konuşmada IŞİD’e karşı yeni bir askeri eylem planı sundu:

 

“Şimdiye kadar Türkiye IŞİD’e karşı çıkmaktan çok, Kürdlere odaklanmış durumda. Adil olmak gerekirse, Türkiye’nin Kürd terörist gruplarla uzun ve acılı bir geçmişi var. Fakat IŞİD’in yarattığı tehdit bekleyemez. Ne kadar zor olsa da, Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele eden Kürd güçlerini bombalamayı bırakmasını ve IŞİD’e karşı mücadelemizde tam bir koalisyon partneri olmasını sağlamalıyız.”

 

 

“Sınırın Irak tarafında, Kürd güçleri topraklarını savunmak ve IŞİD’in elindeki kasabaları geri almak için cesaretle savaştı. Irak ulusal ordusu ise bocaladı ve bu orduyu tekrar savaşır konuma getirebilmek, çok daha fazla çalışma gerektirecek. Bu sürecin bir parçası olarak, Iraklılara tavsiye ve eğitim veren askerlerimize daha fazla hareket özgürlüğü ve esneklik sağlamamız gerekebilir. Bu da yerel birimlere askerlerimizi dâhil etmeyi ve hava saldırılarına yardımcı olmayı da içeriyor” diyen Clinton, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bağdat’ın IŞİD’e karşı savaşta Sünni ve Kürd güçlerin silahlandırılmasını kabul etmesi hatta benimsemesi gerekiyor. Ama Bağdat bunu yapmazsa eğer, koalisyon güçleri doğrudan yapmalıdır.”

Etiketler: / / / / /

”Kürt Sorunu” Kiminle Başladı?
24 Haziran seçimlerinden ötürü sık sık Kürt şehirlerinde halka ‘Sorunu onlar başlattı.Biz bitirdik’ propagandası yapılıyor. AKP’nin CHP’ye yönelik propaganda temelini...
1511’de Destan Yazan Rojkiler
  Bitlisli Emir Şeref Xan Fars ülkesinde zindandadır. Onu kurtarmak için Bitlisli Rojki Aşiretinden özel bir süvari birliği yola çıkar....
24 Haziran 2018 Seçimleri, Siyasi ve Toplumsal Durum
Sosyolog Yaşar Abduselamoğlu’yla 24 Haziran 2018’de düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçimlerini konuşmaya devam ediyoruz…      ...
Bir Bilge Kürd’ün ‘Delirişi’
  Karanlığa hapsolmuş, üzerinden büyük bir şehrin vefasızlığı geçmiş; Yüreğimiz de yaşattığımız o kahramanlara…            ...
Kürtler, Seçim İttifakları ve  Türkiye Seçimleri
    Sosyolog Yaşar Abduselamoğlu’yla 24 Haziran 2018’de yapılacak olan Seçimleri konuşmaya devam ediyoruz…            ...
Bitlisli Musa Bey ve Misyonerler Hadisesi
1883 yılında vuku bulan ve Amerikan Misyoner Heyeti’nin İstanbul Merkezi raporlarıyla da doğrulanan olayın detaylarını, 1913’ün Nisan ayında Bitlis, Tatvan...
24 Haziran 2018 Seçimlerinde Kürtlerin Tutumu Ne Olacak?
  24 Haziran 2018 Seçimleri yaklaşırken kamuoyu Kürt siyasi partileri ve Kürt toplumunun seçimde nasıl bir tavır alacağını merak ediyor....
Derbarê Zaro Axa de Reklamek (1928)
  Li havîna sala 2001ê gava min geştekê li Amerîkayê kir, min serdana Dr. Vera Beaudin Saîdpourî kir. Li sala...
Kürd Kara Fatma, Kasım 1887’de dünya basınında (II)
    İngiliz Pall Mall Gazette adlı Londra merkezli gazetenin İstanbul muhabiri, Kasım 1887’de dünya ajanslarına ’KARA FATMA, AMAZON –...
Kürd KARA FATMA İstanbul’da (I)
Bu çeviri, 22 Nisan 1854 tarihli The Illustrated London News Gazetesi haberinin aslına sadık kalınarak yapılmıştır. 1853 – 1856 Kırım...
Osmanlılardan Önce Batı Anadolu’da Devlet Kuran Menteşeoğulları’nın Kürtlüğü
  Bu çalışma, Türklerin ‘Menteşe Beyliği’, ’Menteşeoğulları’, ya da ‘Menteşe Emirliği’ diye adlandırdığı beyliğin kurucu ve yönetici hanedanının etnik kökenine...
Bitlis Ayaklanması – Tarihi Araştırma
  Jön-türklerin iktidara gelişlerinin ilk yılları, Türkiye Kürtlerinin toplumsal ve siyasal yaşamlannda meydana gelen canlanmayı gösterir.        ...
1914 Bitlis Kürd İsyanı Öncesi ve Sonrası Mektupları
  Bu çeviriler, Bitlis İsyanı sırasında, şehirdeki Holyoke Amerikan Ermeni Kız Koleji’nde 1915’e kadar görev yapmış rahibe Mary D.Uline ve...
Bitlis İsyanı Sonrası Son Demler
  Hz. Peygamber (s.a.v.) ”Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.” der. Haksızlık hangi dönem kim tarafından yapılırsa yapılsın, haksızlığa karşı sessiz...
Kürd Mona Lisa – Keça Kafroş
Özellikle Irak Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edenler, hemen hemen her evin bir odasında genç bir kız tablosunun asılı olduğunu görmüşlerdir. Genellikle...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ