Bitlis Düşünce ve Akademik Çalışma Grubu
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

Biz Kimiz / Amacımız

Bitlisname, kendi alanında akademik, bilimsel, kültürel ve toplum çalışması yürüten bazı Bitlisli şahsiyetlerin oluşturmuş oldukları bir Bitlis Düşünce ve Bilimsel Çalışma Platformudur.

Amacımız, Bitlis ve Kürtler ile ilgili bilimsel ve kültürel çalışmalar için ortak akademik bir alan oluşturmak, bu yöndeki çalışmaların ortaya çıkarılması, tanıtılması ve motive ve teşvik edilmesi için düzenli bir çalışma yürütmek, bu yönde özgür ve kaliteli bir platform oluşturmaktır.

Amacımız, Bitlis’in ve Kürtlerin “ünlü geçmişi” ile salt (büyük oranda unutulmuş) simgesel bir ilişki içinde olmak değil, Bitlis’i yeni yaşam standartlarına taşıyacak çağdaş, modern bir şehirleşmenin bütün siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal hakikatlerini bilimsel olarak anlamak, yorumlamak ve açıklığa kavuşturmak için de düşünce üretmektir.

Sitemizin amaçları arasında, Bitlis Araştırmaları ve ilmi çalışmaları teşvik etmek kadar, bu çalışmaların belli bir kurumlaşma ve ortak akademik faaliyet yürüten yapılanmalara dönüştürebilmesi için bir aracı olma düşüncesi vardır.

Binlerce yıl boyunca şehir hayatı yaşamış, bölge üzerinde belirleyici tarihi, idari, kültürel, sosyal etkilerde bulunmuş Bitlis, her açıdan akademik olarak incelenmesi, anlaşılması, anlatılması gereken bir öneme sahiptir. Tarih boyunca Bitlis’in kendine özgü Beylik-şehir özerk konumu yerli ve yabancı gözlemcilerin merak konusu olmuştur.

Ne var ki, uzun tarihi boyunca bölgenin ilim, kültür, edebiyat ve düşünce üretiminin merkezlerinden olan Bitlis, bugün yüksek statüsünün çok gerilerine düşmüş, sadece sosyal, ekonomik olarak değil, aynı zamanda kültürel ve manevi olarak da derin bir kriz ve kendisine yabancılaşma durumunu yaşamaktır.

Her ne kadar, çeşitli akademik alanlarda Bitlis üzerine çalışan, Bitlis’in tarih, kültür, şehir yaşamı ve begzadelik geleneğinin ortaya çıkarılması, tanıtılması için çalışmalar varsa da, bunlar, akademik ve ilmi düzeyde görüşülen, tartışılan ve tanıtılan bir forumda bir araya getirilememiştir.

Bizler, bu iş için İnsiyatif alan kişiler olarak; Bitlis Düşünce ve Akademik Çalışma Grubu olarak adlandırılan böylesi bir forumun organize edilmesini bir görev bildik. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, bu Akademik grup bir ihtiyacın ürünüdür.

 

aciklama1